Apevia ATX-GX1000W Galaxy 1000W (No PCIe 5.0 & No Gen 5 12VHPWR Connector) 80+ Gold Certified Active PFC ATX Semi-Modular Gaming Power Supply
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
11
quantity
Product details
Category
  • 1000W 80+ Gold Certified Active PFC ATX Gaming Semi-Modular Power Supply.
  • Modular Design Supports Cable Management. Connectors: 1 x 20/24pin Main Power, 2 x P8(4+4P) ESP 12V, 4 x SATA + 4 x 8(6+2)pin PCI-E, 4 x Peripheral, 1 x Floppy. Single 12V Output for Higher Power Usage
  • Auto-Thermally Controlled 135mm Black Fan. Output: +3.3V@20A, +5V@20A, +12V@83.3A, -12V@0.3A, +5Vsb@3A
  • Supports ATX 12V 2.3 Version. Supports Dual/Quad Core CPUs. Supports SLI/Crossfire/ Haswell. Large Japanese Capacitor.
UPC 810047130802
Brand Apevia
Wattage 1000 watts
Fan Size 135 Millimeters
Model Name ATX-GX1000W
Form Factor ATX
Manufacturer APEVIA
Model Number ATX-GX1000W
Cooling Method Air
Number of Fans 1
Output Wattage 1000
Item Dimensions 6.2 x 5.9 x 3.4 inches
Mfr Part Number ATX-GX1000W
Compatible Devices Personal Computer
Connector Quantity 16
Power Supply Design Semi-Modular
Warranty Description 1 year
Maximum Input Voltage 230 Volts
Minimum Input Voltage 110 Volts
System Bus Connector Type 24 Pin