Remington Industries 0.25X2.0FLT6061T6511-24 1/4" x 2" Aluminum Flat Bar, 6061 General Purpose Plate, 24 Inch Length, T6511 Mill Stock, Extruded, 0.25" Diameter
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
22
quantity
Product details
Category
6061 aluminum is a lightweight, general-purpose aluminum alloy that can easily be machined or welded. It has a high resistance to corrosion, and an excellent weight-to-strength ratio. The T6511 temper also means it has been heat treated for additional strength (Yield Strength: 35,000 psi). This 6061 aluminum meets ASTM B221 specifications.
  • Length: 24 inch